توجه!!! برای دریافت تعرفه تبلیغات در پیج های اینستاگرام پیام دهید.

لوگو سلام ادز-خرید فالوور واقعی اینستاگرام

برای موفقیت در طراحی اسم این مراحل را طی کنید

چرا طراحی اسم برند اهمیت ویژه‌ای دارد؟ چگونه می‌توانیم بهترین نام تجاری را برای کسب و کار خود انتخاب کنیم؟ انتخاب و طراحی نام برند  یکی از چالش‌برانگیزترین مراحل پیش از پایه‌گذاری یک کسب و کار جدید است. در این مقاله قصد داریم به بررسی این مرحله، و همچنین مهم‌ترین نکات و اصول طراحی نام برند بپردازیم. با ما همراه شوید.

طراحی نام برند نام استارتاپ نوشته بنام برند بر روی شیشه با ماژیک

چرا طراحی اسم اهمیت ویژه‌ای برای کسب و کارها دارد؟

شاید معروف ترین فعالیت در راستای برندینگ در نظر عام طراحی لوگو، فعالیت در شبکه های اجتماعی مثل تولید محتوا در تلگرام و طراحی پیج اینستاگرام و تبلیغات بازدیدی (اطلاعات بیشتر در ویدیو تبلیغات بازدیدی) باشد اما خوب است بدانید قبل از همه اینها، یکی از مهم‌ترین مراحلی که باید برای برپایی یک استارتاپ یا کسب و کاری جدید آن را طی کنید، طراحی اسم مناسب است. زمانی که درباره شرکت یا سازمان خود صحبت می‌کنید، نام برند اولین چیزی است که شنوندگان به آن توجه می‌کنند. نام برند همان چیزی است که می‌تواند ارزش‌ها، اهداف، و جایگاه یک کسب و کار را به خوبی نشان دهد. همان‌گونه که طراحی اسمی مناسب و مرتبط می‌تواند بلوغ و کاربرد یک استارتاپ یا سازمان را نشان دهد، نامی که در طراحی آن خلاقیتی وجود نداشته و به جزئیاتش توجهی نشده باشد، می‌تواند تصویر شرکت را در مقابل مشتریان و همچنین سرمایه‌گذاران بالقوه نابود کند. علاوه بر این نام برند عنصری است که می‌توانید به وسیله آن با مشتریان و مخاطبان خود ارتباطی احساسی برقرار کنید؛ به همین دلیل، نام برند باید به گونه‌ای انتخاب شود که مخاطبان بتوانند به راحتی با آن ارتباط برقرار کنند.

نام‌های مناسب، مانند لوگوها، می‌توانند شور و اشتیاق شدیدی نسبت به برند شما ایجاد کنند؛ در حالی که نام‌های نامناسب و نامرتبط می‌توانند موجب بیزاری و یا بی‌تفاوتی مخاطبان نسبت به برند شما شوند. اسم برند شما می‌تواند مزیتی رقابتی برای کسب و کارتان باشد؛ به ویژه زمانی که خصوصیات و خدمات دو برند کاملاً مشابه یکدیگر هستند. نام برند باید به گونه‌ای انتخاب و طراحی شود که مخاطبان با شنیدن آن، به استفاده از خدمات مربوطه تشویق شوند. زمانی که بتوانید نامی مناسب را برای کسب و کار خود انتخاب کنید، باید لوگویی طراحی کنید که بتواند به خوبی نام و شخصیت برند شما را نیز نشان دهد. لوگو اولین المان بصری است که مخاطبان از برند شما مشاهده خواهند کرد. در ادامه به بررسی بیش‌تر مراحل طراحی اسم برند و همچنین نکات و اصول مربوط به آن خواهیم پرداخت.

برای برندسازی با اسم مناسب به این نکات توجه کنید!

شما ممکن است ایده‌ای طلایی داشته و نهایت تلاش خود را برای پیاده کردن آن داشته باشید. برای پیاده‌سازی ایده‌های حرفه‌ای اول باید شرکت یا گروهی را پایه‌گذاری و ثبت کنید. برای ثبت هر شرکت یا برندی نیاز به یک نام مناسب و مرتبط خواهید داشت. ممکن است برای نام‌گذاری شرکت خود ایده‌های مختلفی داشته باشید؛ اما چگونه می‌توانید بفهمید که کدام ایده گزینه بهتری خواهد بود؟ انتخاب نام تجاری مناسب ممکن است کاری بی‌اهمیت و جزئی به نظر رسد؛ اما در واقع یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین جنبه‌های کسب و کار شماست. اگر در ابتدای مسیر از نام و لوگو اشتباهی استفاده کرده و مجبور شوید در نیمه راه نام تجاری و اسم خود را تغییر دهید، با چالش‌های بسیاری روبرو خواهید شد. توصیه ما به شما این است که حتما در این زمینه مشاوره و آموزش بگیرید.

تعدادی همکار خانم و آقا در حال کار و مشورت درباره طراحی نام برند و طراحی اسم

با وجود اینکه طراحی اسم برای کسب و کارها مرحله‌ای بسیار مهم و حساس است، بسیاری از مدیران و مؤسسان نمی‌دانند در انتخاب و طراحی نام مناسب باید به چه نکاتی توجه داشت. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، هر اندازه که نام مناسب موجب جلب توجه مخاطبان می‌شود، انتخاب نام نامناسب یا نامرتبط می‌تواند آن‌ها را از برند شما دور کند. انتخاب نام و طراحی اسم و لوگو برند را می‌توان مراحلی تخصصی دانست؛ اما اگر قصد دارید خودتان اسمی مناسب را انتخاب و طراحی کنید، بهتر است پیش از شروع با برخی از نکات و اصول اولیه آشنایی داشته باشید. برخی از نکاتی که بهتر است در انتخاب نام و طراحی اسم تجاری به آن‌ها توجه داشته باشید عبارت است از:

نام تجاری را مرتبط انتخاب کنید

یکی از مهم‌ترین اصولی که باید در انتخاب نام و طراحی لوگو برند خود به آن توجه ویژه‌ای نشان دهید، مرتبط بودن نام با فعالیت‌ها و اهداف برند است. انتخاب نام‌های تصادفی و مبهم برای هر کسب و کار اشتباهی بزرگ است. باید تلاش کنید نامی را انتخاب کنید که تا حد ممکن به فعالیت‌های شما مرتبط بوده و بتوانید به وسیله آن کسب و کار خود را به مخاطبان معرفی کنید. اگر به هنگام شنیدن نام یا دیدن اسم و لوگو انتخابی برند خود نمی‌توانید فعالیت‌های شرکت را به درستی حدس بزنید، بهتر است نام دیگری برای کسب و کار خود انتخاب کنید.

مطمئن شوید که تلفظ اسم برند شما راحت است

ممکن است نامی را انتخاب و طراحی کنید که به هنگام نوشتار و طراحی روی کاغذ مناسب به نظر رسد؛ اما هنگامی که آن را به زبان می‌آورید چه اتفاقی می‌افتد؟ یکی دیگر از نکات بسیار مهم در طراحی اسم برند، تلفظ راحت آن است. سعی کنید از انتخاب کلمات و ترکیباتی که مخاطب نتواند آن‌ها را به راحتی ادا کند دوری کنید. علاوه بر این بهتر است از نامی استفاده کنید که به هنگام شنیدن واضح بوده و با کلمات دیگری اشتباه گرفته نشود. با توجه به این نکته می‌توانید توجه مخاطبان را بیش‌تر به کسب و کار خود جلب کنید.

طراحی اسم را به چیزی محدود نکنید

یکی از اشتباهاتی که ممکن است بسیاری از مدیران به آن مرتکب شوند، انتخاب نام‌هایی محدود به فعالیت‌های خاص است. در حال حاضر استارتاپ یا کسب و کار شما ممکن است بر محصول یا خدمتی خاص تمرکز کند؛ اما این اصلاً بدین معنی نیست که باید نام برند خود را نیز محدود کنید. تصور کنید که در حال حاضر کسب و کار شما بر روی طراحی و تولید بولیز زنانه تمرکز می‌کند. نام‌گذاری برند به عنوان “تولیدی بولیز زنانه” ایده مناسبی نخواهد بود؛ زیرا ممکن است در آینده‌ای نه چندان دور کار خود را توسعه داده و به طراحی و تولید دیگر پوشاک یا محصولات نیز بپردازید. به عنوان مثالی دیگر می‌توان به محدود کردن نام برند به موقعیت فیزیکی کسب و کار اشاره داشت. در چنین شرایطی اگر موقعیت شرکت تغییر کند، نام انتخابی دیگر مناسب شما نخواهد بود.

اسمی انتخاب کنید که گیرا باشد

از دیگر نکات بسیار مهم در انتخاب نام و طراحی اسم برند گیرا بودن آن است. باید نام برند خود را به گونه‌ای انتخاب کنید که در ذهن مخاطب بنشیند. علاوه بر این سعی کنید اسم و لوگو خود را طوری طراحی کنید که خاطره‌انگیز بوده و فراموش نشود. توجه به چنین نکاتی در همان ابتدای مسیر می‌تواند راه پیشرفت و توسعه را بسیار هموارتر کند. مطمئن باشید که مخاطبان به برندی که بتواند ارتباطی صمیمانه‌تر با آن‌ها برقرار کرده و خاطره‌انگیز باشد بیش‌تر اعتماد خواهند کرد.

از انتخاب نام‌های بلند خودداری کنید

کوتاه بودن نام برند از دیگر اصولی است که باید در انتخاب و طراحی اسم به آن توجه داشته باشید. مخاطبان بیش‌تر به سمت برندی متمایل می‌شوند کوتاه و مختصر باشد. برای پی بردن به این نکته می‌توانید به برندهای معروف جهان مانند اپل، نایک، یا آدیداس فکر کنید. بسیاری از مشاغل جهان نام برند خود را به گونه‌ای انتخاب  می‌کنند که بین ۱۷ تا ۲۴ کاراکتر باشد. اسم برند شما نباید مانند یک جمله یا عبارت طولانی به نظر رسد. نکته دیگر این است که هر چقدر نام تجاری شرکت شما کوتاه‌تر باشد، مخاطبان و مشتریان آن را بسیار راحت‌تر به خاطر می‌سپارند. توجه به این امر می‌تواند شما را در ارائه تبلیغات مؤثر و بازاریابی بهتر یاری کند.

مطمئن شوید که اسم برند شما قبلاً ثبت نشده باشد

نام برند های مختلف به صورت پترن

آخرین نکته‌ای که برای طراحی اسم مناسب به آن اشاره می‌کنیم، اطمینان از جدید و یونیک بودن نام برند است. سعی کنید پیش از اقدام برای ثبت نام، اسم‌های از پیش ثبت شده را بررسی کنید و از جدید بودن نام انتخابی خود اطمینان حاصل کنید. برای بررسی این مسئله می‌توانید از یک وکیل خبره در این زمینه کمک بگیرید. اگر پس از شروع به فعالیت دریابید که نام برند شما از پیش توسط شخص دیگری استفاده شده است، ممکن است ضررهای مالی و روانی قابل توجهی به شما وارد شود. پس بهتر است از ابتدای مسیر به این نکته توجه کافی نشان دهید.

۳ قدم برای طراحی اسم برند

انتخاب و طراحی موفقیت‌آمیز نام برند می‌تواند بسیار مشکل باشد. بسیاری از مدیران ماه‌ها یا حتی سال‌ها پیش از راه‌اندازی کسب و کار خود نام موردنظر را انتخاب و طراحی می‌کنند؛ اما زمانی که برای راه‌اندازی شرکت آماده هستند، متوجه می‌شوند که نام انتخابی پیش از این برای کسب و کار دیگری به ثبت رسیده است. بسیاری از افراد تصمیم می‌گیرند که نام یا نام خانوادگی خود را به عنوان اسم شرکت انتخاب کنند. این روش معمولاً راحت‌ترین  راه برای نام‌گذاری برند است؛ به خصوص اگر با نام خود معروفیتی کسب کرده باشید. برخی دیگر ترجیح می‌دهند از اسم‌های حرفه‌ای و عمومی‌تری برای برند خود استفاده کنند. استفاده از این روش می‌تواند برند شما را حرفه‌ای‌تر نشان داده و به پیشرفت آن، حتی در غیاب شما، کمک بسیاری کند؛ به ویژه اگر می‌خواهید در آینده برند و کسب و کار خود را به فروش رسانید.

برخی دیگر از افراد از هر دو روش استفاده کرده و هم از نام خود، و هم از نامی حرفه‌ای را برای طراحی اسم برند استفاده می‌کنند. انتخاب نام و طراحی اسم می‌تواند یکی از جذاب‌ترین و هیجان‌انگیزترین بخش‌های پایه‌گذاری شرکت شما باشد. برای اینکه بتوانید نام برند خود را با راحتی بیش‌تری انتخاب و طراحی کنید می‌توانید طبق سه مرحله زیر پیش روید:

ارزش کسب و کار خود را شناسایی کنید

اولین کاری که باید برای طراحی اسم تجاری برند و کسب و کار خود انجام دهید، شناسایی ارزش و اهداف شرکت است. در این مرحله باید سؤال‌های زیر را از خود بپرسید:

 • می‌خواهید با چه عنوانی شناخته شوید؟ چه چیزی شما را از دیگر رقبا و کسب و کارهای موجود در بازار متمایز می‌کند؟
 • چه دیدی از آینده برند خود دارید؟ می‌خواهید بعد از خود چه چیزی بر جای گذارید؟ برای چه کسب و کار خود را پایه‌گذاری می‌کنید؟ آیا تنها قصد دارید برای خود شغلی ایجاد کنید، و یا می‌خواهید چیزی فراتر از این را خلق کنید؟
 • ارزش‌های کسب و کار شما چیست؟ در کار شما و نحوه انجام آن‌ها چه چیزی برایتان از همه مهم‌تر است؟
 • برای چه چیزی بیش‌تر از همه شور و اشتیاق دارید؟ چه چیزی شما را سر ذوق می‌آورد؟ چه چیزی به شما روحیه می‌دهد؟

اسمی را انتخاب کنید که کسب و کار شما را منعکس کند

یک نام تجاری مناسب می‌تواند شما و کسب و کارتان، و همچنین مشتریان ایده‌آل و دلیل جذب آن‌ها به سمت شما را به خوبی مشخص کند. نام تجاری باید بتواند شما را به خوبی معرفی کند. در این مرحله از طراحی اسم این سؤالات را از خود بپرسید:

 • چه کاری را برای چه کسی انجام می‌دهید؟ تنها درباره محصولات و سرویس‌های خود فکر نکنید؛ به این فکر کنید که کار شما واقعاً چه ارزشی برای مخاطبان و مشتریان ایجاد می‌کند.
 • قصد دارید چه افرادی را جذب کنید؟ سعی کنید تمام جزئیات شخصیتی مخاطبان خود و ارزش‌های آنان را در نظر داشته باشید.
 • نام برند شما چه تصویری درباره کسب و کارتان در ذهن مخاطبان ایجاد می‌کند؟ آیا مخاطبان با شنیدن نام برند می‌توانند به راحتی فعالیت‌های شما را تشخیص دهند؟ و یا می‌خواهید با ارائه نام خود کمی مرموزتر باشید؟ آیا از کلمات و زبانی استفاده می‌کنید که می‌تواند مشتریان بالقوه شما را به خوبی جذب کند؟ آیا نام شما مشتریان مخصوص را به خود جذب می‌کند یا تلاش دارید با طراحی اسم خود همگان را راضی کنید؟

اسم خود را از جهات مختلف بررسی کنید

آخرین مرحله‌ای که باید برای انتخاب و طراحی اسم مناسب آن را پشت سر گذارید، بررسی نام انتخابی از جهات مختلف است. در این مرحله این سؤالات را از خود بپرسید:

 • آیا نام انتخابی به راحتی تلفظ می‌شود؟ آیا نام شما به راحتی و بدون اشتباه نوشته می‌شود؟
 • آیا نام انتخابی شما به راحتی به خاطر سپرده می‌شود؟
 • ترجمه نام برند شما چگونه است؟

در یک کلام

همان‌گونه که در سلام ادز خواندید، انتخاب و طراحی اسم مناسب برای برند یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین مراحلی است که باید برای پایه‌گذاری شرکت خود آن را سپری کنید. انتخاب اسم نامناسب می‌تواند موجب بی‌تفاوتی مخاطبان نسبت به برند شما شود. سعی کنید در  انتخاب و طراحی اسم تجاری به نکاتی از قبیل مرتبط بودن، یونیک بودن، گیرا بودن، و همچنین تلفظ راحت آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. با طی کردن سه مرحله گفته شده در مقاله می‌توانید نام برند خود را با موفقیت به ثبت رسانید.


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقاله
پیشنهاد ویژه
خرید فالوور ارزان ایرانی
1k
تومان 49000
 • فالوور ایرانی ارزان
 • افزایش بازدید و لایک و ویو ایرانی
 • خرید فالوور ایرانی بدون نیاز به پسورد
 • فالوور ایرانی با ریزش کم
خرید لایک ایرانی اینستاگرام
1k
تومان ۲۰۰۰۰
 • افزایش اینگیجمنت
 • افزایش اعتبار پیج
 • خرید لایک بدون پسورد
 • خرید لایک واقعی اینستاگرام
خرید ویو پست اینستاگرام
1k
تومان 690
 • بازدید واقعی
 • ربات مای سین تلگرام
 • بدون نیاز به پسورد
 • انجام آنی به محض ارسال پست
فالوور پاپ آپ اینستاگرام
1k
تومان 300000
 • فالوور واقعی و هدفمند
 • افزایش بازدید و لایک و ویو ایرانی
 • خرید فالوور واقعی و فعال بدون نیاز به پسورد
 • تضمینی و ساعتی

اگر قصد توسعه کسب‌وکار آنلاین خود را دارید، سایت معتبر فروش فالوور اینستاگرام و ممبر تلگرام سلام ادز به شما در این مسیر کمک خواهد کرد. سلام ادز از باسابقه‌ترین سایت‌های خرید و فروش فالوور است.

پشتیبانی
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت مرتبط به سلام ادز میباشد